Otázka jak správně a efektivně eliptický trenažér používat je individuální, ale v základu platí několik pravidel:
Eliptický trenažér - Kdy trénovat a jak často?
Nejlépe je eliptický trenažér (eliptical) využívat ráno na lačno, kdy jsou zásoby glykogenu (krevního cukru) v těle po nočním spánku na nejnižší úrovni, v důsledku čehož musí tělo mnohem dřív sáhnout do rezervního zdroje, tedy do tukových rezerv. Typickou chybou začátečníků je zpočátku příliš vysoká intenzita, která je spíše na škodu, protože prvním cílem by mělo být získání základní kondice, což v praxi znamená trénovat spíše méně než více. Rozumná intenzita cvičení je nezbytným předpokladem k tomu, aby nás několik prvních tréninků neodradilo.
Eliptický trenažér - S jakou intenzitou trénovat?
Základem účinného aerobního tréninku je tepová frekvence (ukazatel intenzity cvičení). Pro běžný kondiční trénink je vhodné držet se převážně v aerobním režimu a tedy v nižších tepových frekvencíh kolem 55 až 70% maximální tepové frekvence. Tu lze orientačně zjistít odečtením věku člověka od čísla 220. (např. pro 30 letého člověka 220-30= 190 tepů za minutu). Bez měření tepu srdce jen těžko dosáhnete požadovaných výsledků. Častou chybou bývá kromě příliš velké intenzity i monotónnost tréninku, eliptický trenažér je přitom ideální na změnu stylů šlapání během tréninku.
Eliptický trenažér - Jak dlouho by měl trvat jeden trénink?
K dosažení potřebného tréninkového efektu náš organismus potřebuje dostatečně intenzivní a četné podněty. To znamená pravidelně, ale také dostatečně dlouho a intenzivně trénovat. Obecně lze říci, že pokud chceme dosáhnout snížení podkožního tuku, je třeba cvičit déle než 30 min. a ve správné tréninkové zóně, tak aby nedocházelo k metabolismu vlastní svalové tkáně a tělo energii čerpalo z tukových rezerv.
Jak se na eliptickém trenažéru cvičí?
Šlapání na eliptickém trenmažeru je třeba si postupně osvojit. Základní tvar kroku je dán konstrukcí stroje, jde spíše o přenášení váhy během kroku a rovný přirozený postoj (na některých konstrukčně špatných či velikostně nevhodných strojích ho bohužel ani dosáhnout nejde a ze stroje se pak díky nepříjemným pocitům stává věšák). Důležité je tedy rozhodnutí jaký eliptický trenažér zvolíte. Z počátku je dobré najít vhodnou polohu rukou na pohyblivých rukojetích (jejich délka většinou zaručuje pohodlný úchop všem) a soustředit se na pohyb nohou. Polohu těla je pak dobré během tréninku občas změnit, můžete např. střídat pohyb rukou s opřením předloktí o pevnou rukojeť apod. Pokud si najdete polohy těla, které Vám vyhovují stane se pro Vás časem pohyb na eliptickém trenažéru zcela přirozeným.
Eliptický trenažér - Trénink a výživa
Pro redukci tuku je ideální trénovat alespoň 3 x týdně, nejlépe ráno na lačno. Je vhodné upravit své výživové návyky, rozdělit si celkový denní energetický příjem do několika menších jídel, což v praxi znamená především pravidelný stravovací režim (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina a večeře). Důležité je též neopomíjet ani ostatní důležité látky – jako je vláknina, vitamíny, minerály a kvalitní tuky (tzv. esenciální mastné kyseliny). Pitný režim zabezpečíte obyčejnou stolní vodou, neslazenými čaji, v menší míře minerálkami a iontovými nápoji.
Na závěr nezbývá, než popřát především hodně silnou vůli a pevné cíle.